Yozgat Müzeler Listesi

yozgat_muzeler

Ülkemizin küçük şehirleri arasında yer almasına rağmen oldukça önemli bir değere sahip olan Yozgat’ta sadece bir tane müze bulunuyor. Yozgat Etnografya Müzesi olarak geçen bu müzenin bir diğer adı da Nizamoğlu Konağı’dır, karışıklık olmasın. Biz de bu yazımızda sizlere Yozgat Müzesi’nin detaylarını sunduk.

Yozgat Müzesi (Nizamoğlu Konağı)
Nizamoğlu Konağı Gayri Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığınca 1975 yılında korunması gerekli eski eserler kapsamına alınmıştır. Yozgat Merkez İstanbulluoğlu mahallesinde yer alan konak, 1871 tarihinde yapılmış, uzun yıllar konut olarak kullanılmış, bir müddet Kız Sanat Okulu, bir dönem de Tekel Deposu olarak hizmet vermiştir. 1979 yılında kamulaştırılan Konak büyük bir onarım sonrası 1985 yılında Müze olarak hizmete girmiştir. Müzeye ait bahçe içerisinde bir de idari bina bulunmaktadır.

Vasilika ve Joannaki’den hazineye kalan ve H.1292 / M. 1875 de Abdullah Kızı Fatma Hanım’a, ondanda Nizamzade Ali Efendi’ye geçen bu yapı 1871’den önce yapılmış olmalıdır. Bugün müze olarak kullanılan yapı kırma çatılı, iki katlı, meyilli bir zemine oturan, doğu yüzü sokağa bakan, etrafı ufak bir bahçeyle çevrili bir konuttur.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi